ספר חדש מאת סוזן וייס

13/03/2013

באמצעות ששה סיפורים אישיים של שש נשים עגונות, מציגות מחברות הספר"Marriage and Divorce in the Jewish State: Israel's Civil War את תופעת סרבנות הגט והעגינות בישראל. החל בעגונה ש"רק התחתנה כמו כולם", ומצאה את עצמה מתמודדת עם מערכת משפט דתית שאינה קשורה לאורחות חייה, דרך "העגונה בטעות" שאחרי שלושה חודשים של חיים משותפים רצתה לפרק את החבילה אבל לא הצליחה בכך מעל עשר שנים, ועד "העגונה המסוייגת" שנישאה בטקס אזרחי בקפריסין ונאלצה לעבור בבית הדין הרבני בדרך לסיום נישואיה – נחשפת תמונת מצב של שליטת מערכת חוקים דתית על נשים, והפרת זכויות אדם ואשה ע"י בית הדין הרבני במדינה ה"יהודית ודמוקרטית."

הספר מאיר את הקונפליקטים של דת ומדינה בישראל ומעלה את התהייה: האם מדינת ישראל היא דמוקרטיה או תיאוקרטיה?

את הספר כתבו יחד עו"ד סוזן וייס, המתמחה בסוגיות דת ומדינה ובתיקי גירושין, ונטי גרוס-הורביץ, עיתונאית ותחקירנית. שתי המחברות נולדו בארה"ב וגדלו בבתים יהודיים מסורתיים, ועלו לישראל כנשים נשואות ואמהות. כאן, גילו שקיים פער בין היכרותן עם הדת וההלכה היהודית כפי שמתבטאת במדינה דמוקרטית (ארה"ב) ובין ביטוייה במדינת ישראל.

עו"ד סוזן וייס, מייסדת ומנהלת מרכז צדק לנשים, עוסקת מזה כ-25  שנים בסוגיות דת, אשה ומדינה בישראל.  וייס היא יזמית וחדשנית בתחום הדין הדתי בישראל: יסדה שני ארגונים שעוסקים בנושא, והיתה הראשונה להשתמש בכלי המשפטי של תביעות נזיקין נגד סרבני גט. וייס פעילה בקהילת ארגוני הנשים בישראל, וארגוני היהדות הפלורליסטית. מרכז צדק לנשים הוא ארגון משפטי ציבורי שמוביל את המאבק המשפטי של נשים למען שיוויון כבוד וצדק בדין היהודי במדינת ישראל. המרכז מעלה לסדר היום הציבורי דילמות מוסריות ודתיות ביחס למעמד האישה כולל עגינות, סרבנות גט, גיור וממזרות  ומקדם פתרונות הלכתיים ומשפטיים  כוללניים. זאת, על ידי הגשת תביעות עקרוניות, העלאת מודעות ופתרונות הלכתיים קיימים, ויצירת עניין בתקשורת.

הספר הוא פרי עבודה ארוכה ומשותפת של המחברות, שכללה תחקיר וראיונות ברחבי הארץ, ובחירה קפדנית של הסיפורים המופיעים בו. הספר נפתח בהקדמה שסוקרת את ההיסטוריה של דיני אישות במדינת ישראל, ומסתיים בפרק בו בוחנות המחברות את הסיפורים המתוארים בו מנקודת מבט של זכויות אדם ואזרח במדינה דמוקרטית.

פרטים נוספים על אירועי השקה של הספר יפורסמו בקרוב.

Marriage and Divorce in the Jewish State: Israel's Civil War, Susan M. Weiss, Netty C. Gross-HorowitzBrandeis Series on Gender, Culture, Religion, and Law HBI Series on Jewish WomenBrandeis University Press, 218 pages.