סיפור הממזרות של שירה

ראשון, דצמבר 18, 2016

כתבו: טו"ר רבקה לוביץ ועו"ד ניצן כספי שילוני

 

בית הדין הרבני פועל לממזר אנשים ומכשיל ניסיונות הלכתיים להתיר אותם. לאן נוליך את הבושה הזאת?

 

לפני מספר חודשים הגיעה שירה עם בן זוגה ללשכת הרבנות בעיר מגוריה על מנת להירשם לנישואין. רושם הנישואין הבחין שתחת הסעיף "אב" בתעודת הזהות של שירה צוין "ללא אב". בהתאם להנחיות הפנימיות של הרבנות סירב הפקיד לרשום את שירה לנישואין, והפנה אותה לבית הדין הרבני להליך "בירור יוחסין" – מונח "מכובס" להליך של בירור ממזרות. בית הדין חקר את שירה ואת אמה, וקבע כי שירה היא ממזרה וכי היא וצאצאיה עד עולם לא יוכלו להינשא.

על מה נשען בית הדין בקביעה זו? בית הדין הרבני הזמין מהארכיון את תיק הגירושין האם שנסגר לפני כ-25 שנה, וכך הוא גילה ששירה נולדה לפני הגירושין של אמה אבל כשנה וחצי לאחר שבעלה של האם עזב את הארץ, הותיר את האם מטופלת ב-4 ילדים וסירב לתת לה גט. וכך, ללא שום ניסיון לחפש דרכים להתיר את שירה, קבע בית הדין באופן חד משמעי ששירה היא ממזרה.

קשה לתאר את שברון הלב ששירה ובן זוגה חוו. כאשר שירה הצליחה "להרים" את עצמה היא הגיעה למרכז צדק לנשים עם בן זוגה ואמה כדי להתחיל במאבק חייה. עוה"ד ניצן כספי שילוני הבינה תוך כדי שיחה עם האם שהיא כלל לא נישאה בנישואין הלכתיים, אלא בנישואין אזרחיים שנערכו בחו"ל. המשמעות מבחינת ההלכה היא שהאם לא נחשבה נשואה, לא הייתה זקוקה מעיקר הדין לגט הלכתי, וכי שירה אינה ממזרה על פי ההלכה. נערך בירור עם רבני הקהילה היהודית שבסמוך אליה נערכו הנישואין האזרחיים של האם, והם אישרו שמעולם לא ערכו נישואין הלכתיים לאמה של שירה. עם כל החומר העובדתי וההלכתי פנו לבית הדין הרבני בבקשה שידון בשנית בעניינה של שירה.

מבלי להיכנס לפרטי הסיפור נציין שלאורך התקופה הארוכה שנמשכה הסאגה ניסה בית הדין הרבני לשים רגל ומכשול בכל ניסיון להוכיח שהאם לא נישאה על פי ההלכה. בסופו של דבר ולאחר תקופה ארוכה של מתח ניתן פסק דין ששירה אינה ממזרה וכי היא רשאית להינשא כדת וכדין. העננה הכבדה הוסרה ממנה, וכעת אין מאושרת ממנה.

והנה מסקנותינו מן המקרה הזה: ראשית, המיתוס שהדיינים עושים הכול בכדי שלא לממזר אנשים אינו נכון. אדרבה, לא רק שבית הדין ניסה לממזר את שירה, אלא שהדיינים גם התעלמו באופן סיסטמתי מן האפשרויות להתיר אותה.

שנית, הסיפור של שירה חושף את הטרגדיה הכפולה של העגונות במדינת ישראל: לא רק שהן מנועות מלהמשיך בחייהן ולהינשא, אלא שהנזק עשוי להתגלגל לילדים שלהן ולפגוע בכשרות ההלכתית שלהם להתחתן, ובית הדין ייעשה הרבה כדי למצוא אותם.

 

 

 


מרכז צדק לנשים
רחוב עמק רפאים 43 ירושלים
טלפון: 02-5664390 פקס: 02-5663317