טעויות נפוצות

לא נכון. כל יהודי תושב הארץ חייב להתגרש דרך הרבנות ולפי כללי ההלכה היהודית, גם אם נישא בחו"ל בחתונה אזרחית.

לא נכון! ממזר הוא מי שנולד כתוצאה מיחסים שנאסרו בהלכה. ברוב המקרים מדובר בילד לאם נשואה בנישואין דתיים ולאב שאינו בעלה. הממזר וצאצאיו יהיו מנועים מלהינשא למי שאינה ממזרת או גיורת. ילד שנולד להורים שנישאו נישואין אזרחיים הוא לא ממזר, ואין עליו כל הגבלה בנוגע לנישואין.

לא נכון. כל זוג שנרשם כנשוי במשרד הפנים, ובוחר להתגרש – מחוייב לסדר את הגירושין שלו דרך הרבנות. בנוסף, גם אם לא נרשמתם כנשואים ולא תדאגו לגט הלכתי במקרה של פירוד – הילדים של האישה מבן זוגה החדש יחשבו כממזרים. יש לומר כי אם אחד מבני הזוג יודיע לבית הדין הרבני כי נערך בעבר טקס הלכתי - בית הדין הרבני עשוי לקבל סמכות על המעמד האישי של בני הזוג.

נכון ולא נכון. המצב של כל מסורבת גט הוא קשה, והמערכת עושה מעט מאוד בשביל כל אחת כזו. ואולם, מי שהתחתנה מחוץ לרבנות לא מקבלת "עונש" מהמערכת. גם אישה שנישאה מחוץ לרבנות יכולה לפתוח תיק גירושין בבית הדין הרבני ולנהל שם את התיק, ומהניסיון שלנו, כך קורה בפועל.

 
 
 
 
 
 
 

 נכון. "ידועים בציבור", הם למעשה זוג לא נשוי שזכאי להטבות שונות בדומה לזוגות נשואים, אך לעניינים אחרים, כמו פירוק הקשר הזוגי אין להם סטטוס דומה לסטטוס של נשואים ולכן לרבנות אין כל נגיעה לעניינם, נכון להיום. ילדים הנולדים לזוג ידועים בציבור אינם ממזרים (כל עוד האשה לא נשואה לאחר) ורשאים להינשא למי שיחפצו.

 

אם בטקס לא היו מרכיבים דתיים של קידושין, יתכן שלרבנות לא יהיה עניין בנישואין שלכם. אך אם במסגרת הטקס היו אלמנטיים דתיים שמבחינה הלכתית הופכים זוג לנשואים אז הרבנות עלולה לקבל סמכות על המעמד האישי שלכם, כיוון שהסמכות לסדר גירושין מסורה במדינת ישראל לרבנות בלבד, ואם אחד מבני הזוג "ילשין" שבני הזוג נישאו, הרבנות עלולה לרשום את בני הזוג כ"מעוכבי נישואין", והם לא יוכלו להתחתן ללא הליך בבית הדין הרבני.

נכון, מקרה כזה הוא המקרה היחיד בו גירושין יתבצעו בבית משפט לענייני משפחה ולא בבית הדין הדתי. עם זאת, אם האם אינה יהודיה והילדים לא התגיירו, הם יחשבו ללא-יהודים ולכן לא יוכלו להנשא בארץ ליהודים.

כנראה שזה לא בהכרח נכון, מאחר שגם כאשר נישאים מחוץ לממסד הרבני, בני הזוג עדיין זקוקים לגט על מנת להיפרד. ואם לא ידאגו לכך - ילדיה של האישה מגבר אחר עלולים להחשב כממזרים. לכן יש לדאוג מראש להסכמי קדם נישואין תקפים.

יחד עם זאת, אנחנו מאמינות שבמצב שבו זוגות רבים יבחרו ברגליים, יביעו מחאה, ולא יתחתנו דרך הרבנות, הרבנות תאלץ להתאים את עצמה לציבור בארץ ולהעדפותיו ולא תוכל להמשיך לפסוק או להתנהל בדרך בה מתנהלים כיום. בנוסף לכך, ניתן להניח שככל שאנשים רבים יותר יתחתנו ללא מעורבות של הרבנות כך תגדל הלגיטימציה לאפשרות של נישואין אזרחיים חוקיים בישראל. נישואין אזרחיים ימנעו את ההכרח לפנות לתהליך של גירושין בבתי הדין ויאפשרו שוויון מלא יותר בין גברים לנשים. יתרון נוסף הוא הרחבת חופש הבחירה שלך, א. חתונה פרטית מאפשרת להינשא למי שרוצים ללא ההגבלות ההלכתיות ב. חתונה פרטית מאפשרת לעצב את טקס הנישואין לפי ראות עיניהם של בני הזוג, ניתן לבחור את האדם המתאים ביותר להובלת הטקס מבלי להיות מוגבל לרשימת רבנים מוגדרת. כמו כן ניתן לערב נשים בטקס ובשמחה.

א. חתונה בעלת תוקף הלכתי
       (I) חתונה באמצעות הרבנות הראשית לישראל 

       (II) חתונה כדת משה וישראל, עם רב אורתודוקסי בארץ או בחו"ל.

למי שבוחר להנשא במסלול א' זו אנו ממליצות מאד לחתום על ההסכם לנישואין בצדק ובהגינות

ב. חתונה ללא תוקף הלכתי
      (I) חתונה אזרחית בחו"ל

     (II) טקס חילוני בארץ- לאתר של הוויה- טקס ישראלי.

ג. חיים משותפים ללא חתונה
     (I) ידועים בציבור

למי שבוחר להנשא במסלולים ב' וג' מומלץ מאד לחתום על הסכם 'ברית האהבה'

אופן נישואין

נרשמים במשרד הפנים כנשואים?

מה הסטטוס של הילדים שנולדים מהנישואין

מה ההליך במקרה של גירושין

איך אני מגנ/ה על עצמי?

ברבנות

כן

הילדים אינם ממזרים

צריכים גט ברבנות

כדאי לחתום על ההסכם לנישואין בצדק ובהגינות

אורתודוקסי ללא הרבנות

לא

הילדים אינם ממזרים

צריכים גט מבחינה הלכתית. דרישות הרבנות: אם נודע להם על הטקס, הם יחייבו גט ברבנות. אם אין גט, הילדים מבן הזוג השני של האישה יהיו ממזרים.

כדאי לחתום על ההסכם לנישואין בצדק ובהגינות

בטקס הלכתי לא אורתודוקסי (למשל קונסרבטיבי)

לא

הילדים אינם ממזרים

מבחינה הלכתית, הצורך בגט תלוי במאפייני טקס הנישואין. דרישות הרבנות: אם נודע להם על הטקס, הם עשויים לעיתים לחייב גט ולעיתים לפטור את הזוג מגט.

מומלץ מאד לחתום על הסכם לנישואין בצדק ובהגינות'

טקס לא הלכתי לפי בחירת הזוג

לא

הילדים אינם ממזרים (כל עוד האישה פנויה)

אם לא נרשמים במשרד הפנים, מבחינה חוקית הזוג לא נחשב נשוי במדינת ישראל.

מומלץ מאד לחתום על הסכם 'ברית האהבה'

נישואין אזרחיים בחו"ל

כן

הילדים אינם ממזרים (כל עוד האישה פנויה)

גירושין דרך הרבנות. הרבנות יכולה להחליט שאין צורך בגט. גם אם לא יינתן גט, הילדים הבאים לא יהיו ממזרים.

מומלץ מאד לחתום על הסכם 'ברית האהבה'