שטר ביטחון למניעת עגינות

24/05/2017

כל אישה יהודייה ונשואה נמצאת בסכנה להיות עגונה. גם כשבני הזוג מסתדרים ואוהבים, אירוע טראגי עלול להביא את האישה למצב של עגינות שממנה לא תוכל להשתחרר. כך למשל, אם האיש פגוע בראשו כתוצאה מתאונה או ממחלה ואינו מתקשר עם סביבתו כתוצאה מכך, יתכן שהאישה לא תוכל לקבל ממנו גט ותהיה מנועה מלהתחתן עם אדם אחר.

בשנים האחרונות פנו למרכז צדק לנשים זוגות רבים שביקשו לדעת אם יש דרך להימנע ממצבים כאלה מראש. כמו שאנחנו עושים ביטוח על הבית ודואגים לביטוח בריאות או ביטוח חיים, כמו שזוגות רבים חותמים לפני החתונה על הסכם קדם נישואין, אנשים נשואים בזוגיות מאושרת ביקשו לדעת איזה פיתרון יכול למנוע מראש עגינות.

מאחר שהכלל הבסיסי בהלכות קידושין הוא שהאישה יכולה להשתחרר מנישואין אך ורק באמצעות גט שאותו נותן האיש בלבד או באמצעות מיתת הבעל, ברור כי הפיתרון חייב להתמקד בגט. הפיתרון שאותו אנחנו מציעים וחושבים שכל זוג צריך לנקוט בו הוא "הרשאה למתן גט". המשמעות של הרשאה לגט היא שהאיש מייפה את כוחם של אנשים אחרים שיתנו לאישתו גט, במקרה שהוא עצמו אינו מסוגל לכך.  פיתרון דומה הציע בראשית ימי המדינה הרב שלמה גורן זצ"ל שהיה הרב הראשי לצה"ל. מתוך דאגה לנשות החיילים, תיקן הרב גורן פקודה הקוראת לכל חייל נשוי לחתום על הרשאה לגט לפני היציאה לקרב. הרעיון היה שבמקרה שהחייל לא חזר מהקרב אלא נעדר או נשבה, שליחיו של האיש יכתבו וייתנו גט לאישתו.

ההרשאה לגט של מרכז צדק לנשים, שאותה אנחנו מכנים "שטר ביטחון", אמורה לאפשר לבית דין רבני לתת לאישה גט בשעת הצורך, במקום האיש שלה. לא מדובר בגט ממש, ואף לא בגט על תנאי, אלא במעין ייפוי כוח. את השטר ניסחנו במרכז צדק לנשים באמצעות אנשי ההלכה, הרב דוד ביגמן, ראש ישיבת מעלה גלבוע, הרב יוני רוזנצווייג, ואשת ההלכה מלכה פיוטרקובסקי. השטר אף קיבל את ברכתו של הרב שלמה ריסקין.

האם בתי הדין הרבניים מקבלים את הפיתרון של ההרשאה לגט? בשל הרוח שנושבת בבתי הדין לא קיבלנו את הסכמתם מראש. ואולם, מהניסיון שצברנו, ומעצם העובדה שהפיתרון הוא הלכתי, אנחנו מאמינים שכאשר מגיע לבית הדין מקרה טראגי של עגינות קשה (ודוק: לא סרבנות גט) הם נוקטים בכל אמצעי הלכתי שקיים בפניהם על מנת לסייע לאישה העגונה. ואולם אם אין להם אמצעי כזה כי הזוג לא דאג לכך מראש – האפשרויות ההלכתיות של בית הדין מוגבלות. על כן, כדאי להקדים רפואה למכה ולמנוע עגינות.

 

החתימה על ההרשאה פשוטה ביותר. יש להדפיס את המסמך המצורף, ועל האיש לחתום עליו בפני שני עדים כשרים שיחתמו אף הם. על העדים להיות כשרים מבחינת ההלכה (גברים, שומרי מצוות, לא קרובי משפחה אחד של השני או של אחד מבני הזוג). את המסמך יש לשמור בבית, אולי במקום שבו אתם מאחסנים את הכתובה או מסמכים חשובים אחרים. ולשכוח ממנו.

המטרה שלנו היא לעזור לכל זוג ולכל אישה, ואולם מטרת העל היא לחסן את האוכלוסייה של הנשים היהודיות מפני עגינות.

חתמו חתמו חתמו. כל איש ואישה שנשואים כדת משה וישראל ודואגים לעתידה של האישה צריכים לחתום.

ושלא תצטרכו.

 *קובץ עם נוסח שטר הביטחון מצורף למטה, וגם ההסבר ההלכתי שחיבר הרב יוני רוזנצוויג, למי שמעוניין להתעמק. מוזמנים ומוזמנות לפנות אלינו לשאלות: 02-5664390